Sağlıklı Yaşam

13 Şubat 2019

Şifa Deposu Kuşburnu

Şifa Deposu Kuşburnu İçinde Birçok Vitamin Bulunan Kuşburnunun Çayı Kışın Mutlaka Tüketilmeli!

Soğuk ayların mevsimi kış geldi. Mevsimsel olarak sağlığımıza daha dikkat etmemiz gereken bir döneme girdik. Kış aylarında soğuktan korunmakla beraber bağışıklık sistemimizi güçlü tutmak da gerekiyor. Hastalıkların daha çok görüldüğü ve bağışıklık sisteminin zayıfladığı bu mevsimde, içeceğiniz bitki çayları dayanıklılığınızı arttıracaktır. Vücudunuzda antioksidan etki gösterecek doğal bitki çayları kış mevsimini sağlıklı bir şekilde atlatmanız konusunda destekleyici olacaktır.
Kış hastalıklarına karşı korunmanızı sağlayacak bitki çaylarının en vitaminli olanı ise şüphesiz kuşburnu. Kış aylarının soğuk günlerinde sıcak bir kuşburnu çayı rahatlatıcı olmasının yanı sıra içeriğinde bulunan vitamin ve minerallerle sağlığınıza olumlu katkı sağlayacaktır. Yabangülünün meyvesi olan kuşburnu, gül burnu ve gül elması adları ile de anılmaktadır. Kuzeybatı Afrika, Avrupa ve Batı Asya ülkelerinde yetişmektedir. Gül familyasından olan kuşburnu, aynen gül gibi gövdesi dikenli bir ağaçtır. Oldukça şifalı bir bitki olan kuşburnunun meyveleri sonbaharda olgunlaşır. Kuşburnu meyveleri çay olarak kullanılmasının yanı sıra taze ya da kurutulmuş olarak da tüketilebilir.

Kuşburnu meyvesinin içinde fenolik kimyasallar ve karatenoidler vardır. Aynı zamanda iyi bir C vitamini kaynağı olduğundan nezle, grip gibi hastalıklardan korunmak ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde etkilidir. Bedensel yorgunluğu giderir. İdrar söktürür, ishali keser. Böbrek üstü bezlerinin çalışmasını destekler. Kan dolaşımını hızlandırır ve kanı zararlı maddelerden arındırarak temizler. Kandaki şeker oranını dengelediğinden dolayı şeker hastalarının düzenli olarak tüketmesi tavsiye edilmektedir. Bazı kanser türlerine karşı koruyucu özelliği olduğu bilinmektedir. Romatizmaya bağlı ağrı ve diğer şikâyetlerin hafifletilmesinde etkilidir. Cildin yenilenmesini ve tazelenmesini sağlayarak cilde canlılık ve parlaklık verir. İçinde C, B1, B2, K, P vitaminleri, kalsiyum, magnezyum, fosfor bulunan kuşburnunun çayı, soğuk algınlığından böbrek rahatsızlıklarına kadar birçok hastalığa fayda sağlıyor. Portakaldan çok daha fazla C vitamini içeren kuşburnu çayının yapılmasında bazı püf noktalar yer alıyor. Kuşburnu çayını demlerken şunlara dikkat edilmeli: “Kuşburnu çayı demlemeden önce kurutulmuş kuşburnu meyveleri yıkanır. Sıcak suda haşlanarak yumuşatılır. Daha sonra ıhlamur demler gibi kaynatılır, bekledikçe siyah çayda olduğu gibi zararlı maddeler ortaya çıkmaz. İstenildiğinde tüketilebilir. İstenilirse damak tadına göre bergamut, karanfil, tarçın gibi aromalarla da içilebilir. Ayva yaprağı ya da elma kurusu gibi katkılar, geleneksel kültürümüzde kuşburnu çayına katılarak yıllardır bir çok hastalığa şifa niyetine kullanılmaktadır.

Sağlıklı Yaşam

13 Şubat 2019

POPÜLER YAZILAR