DEKORASYON

12.5.2019

Büyüleyici Etki: Ayna

Büyüleyici Etki: Ayna

AYNALAR YARATICI BIR ANLAYIŞLA KULLANILDIĞINDA DAR, ŞEKILSIZ VE LOŞ MEKÂNLARA BILE YEPYENI BOYUTLAR KATAR.
 

Yaşadığımız mekânları farklı kılan ve kullanıldığı yerin havasını anında değiştiren en önemli unsurlardan biri olan aynaları, banyolar dışında, antrelerde, büfe, dresuar ya da konsol üzerinde, yatak odalarında tuvalet masası üzerinde veya tamamen dekoratif olarak kullanabiliriz. Peki, uygulandığı alanlara estetik, ışık ve ferahlık kazandıran aynaları doğru kullanmayı biliyor muyuz?

Aynaların, evinizin dekorasyonunda görsel olarak şıklık katmasının yanında iki önemli işlevi vardır. Bunlardan birincisi, ortama derinlik katarak, odanızın olduğundan daha büyük ve ferah algılanmasını sağlamak; ikincisi ise, özellikle az ışık alan yerlerde, ışığı yansıtarak daha aydınlık daha ferah bir oda yaratmak. Ayrıca kullanacağınız çerçeve de odanızın şıklığına şıklık katacaktır.

Evin en geniş odası olan salonda genellikle yeterli ışık sağlanamaz Pencere karşısındaki duvara asılacak bir ayna ile odadaki ışığı iki katına çıkarabilirsiniz. Orta sehpanızı ya da yan sehpanızı tamamen ayna ile kaplatarak küçük ışıltılar sağlayabilirsiniz. Duvarlara asacağınız aynalı apliklerle ışık oyunları yaratabilirsiniz.

Giysi odaları çok küçük ve iç karartıcı mekânlardır. Ancak ayna kullanarak böyle küçük alanları bile büyük göstermek elinizde. Rafların yaslandığı duvar, ayna ile kaplanarak oda devam ediyormuş hissi verilebilir. Giysi odanız ile yatak odanızı ayıran kapaklarda da yarı yansıtıcı yüzeyler olan reflekte camlar kullanabilirsiniz.

Yatak odasında aynanın konulacağı yere dikkat edilmeli. Boydan boya aynalar veya birden çok çerçevesiz ayna zengin bir görüntü sunar. Ayna asılacak uygun bir duvar ya da ayaklı bir ayna için yeterli alan bulunmuyorsa giysi dolaplarının kapaklarını ayna ile kaplayabilirsiniz. Koridorlara yan yana yerleştirilen bir grup ayna, koridorun dar ve karanlık görünmesini engelleyecektir. Aynalar yaratıcı bir anlayışla kullanıldığında dar, şekilsiz ve loş mekânlara bile yepyeni boyutlar katar. Bu gibi dar alanlar için püf nokta, aynanın güzellikleri çoğaltacak şekilde yerleştirilmesidir. Evin girişinde kullanılan aynalar içeri giren ışığı yansıtarak mekânı aydınlatırlar. Dar ve karanlık olan girişleri daha ferah gösterirler. Aynaları sadece duvara asabileceğinizi düşünmeyin, antre dolabı kapaklarını ayna kaplayarak da bu küçük, kasvetli mekanları büyütebilirsiniz.

ÇOCUK ODALARI 

Çocuk odalarına ayna seçerken eğlenceli ve dekoratif olmasının yanı sıra plastik çerçeveli ve köşeleri keskin olmayan modelleri tercih etmelisiniz. Aynayı asarken çocuğunuzun boyuna göre yüksekliğini ayarlamalısınız.

Şüphesiz aynaların en vazgeçilmez olduğu yer, banyolar. Banyo aynalarını lavabo üzerine asmaktan farklı çözümler de var. Dar ve karanlık bir banyoyu, bir duvarını tamamen aynayla kaplayarak, büyütebilirsiniz. Bu kadar geniş yansıtıcı bir yüzey, mekânda kullanacağınız tüm ışıkları yansıtacağı için banyonuz daha aydınlık ve ferah bir görünüme kavuşacaktır.
Dekorasyonunuzda ayna kullanmaya karar verdiyseniz, ilk yapmanız gereken aynayı koymanız gereken stratejik noktayı belirlemektir. Çünkü bildiğiniz üzere aynalar fizik kanunlarına göre ışığı yansıtır. Aynanızı öyle bir noktaya yerleştirmelisiniz ki, dekorasyonunuzda neyi vurgulamak istiyorsanız onu yansıtsın. Bunu yapabilmek için işte size bazı ipuçları;

• Aydınlatmak istediğiniz odada aynayı tam pencerenin karşısında olan duvara yerleştirin.

• Evinizin salonunda veya oturma odasındaki odak noktasını düşünün. Örneğin, eğer şömineniz varsa genelde burası aksesuarlar ile salonun odak noktası hâline getirilir. Bu noktanın daha güzel algılanması için tam şöminenin üzerine bir ayna yerleştirebilirsiniz.

• Aynaları direkt duvarlara uygulamak zorunda değilsiniz. Salonunuza ışıltı katmak için sehpanızı da ayna ile kaplatabilirsiniz.

• Evlerdeki en sıkıcı yerler, dar, uzun ve karanlık olan koridorlardır. Sırf koridordan kurtulmak için evinizin duvarları ile oynamak pek mümkün olmadığından aynalara başvurabilirsiniz. Özellikle tek bir parçadan oluşan ayna yerine, çok parçalı aynaları tercih edebilirsiniz. Böylece koridorunuz o sıkıcı havasından kurtulacaktır.

• Evin girişinde ayna kullanmak günlük hayatta pratik olarak kolaylık sağlar. Evinizin girişini aydınlatması yanında, evden çıkarken son bir kez kendinize göz atabilirsiniz.

DEKORASYON

12.5.2019

POPÜLER YAZILAR