TÜRKİYE

4.1.2019

Tebessüm Eden Şehir: Antalya

Tebessüm Eden Şehir: Antalya

Muhteşem iklimi, doğal güzellikleri ve tarihi mirasıyla Antalya, seyahatseverlere eşsiz bir deneyim imkânı sunuyor.
Ne dünyanın en eski gemi batığının Antalya'da bulunması tesadüftür, ne de en eski deniz fenerinin. Batı demokrasilerine ilham veren Likya Uygarlığı burada hayat bulmuştur. Akdeniz Havzası'na büyük bir birikim ve estetik getiren Selçuklular ilk tersanesini burada kurmuştur. Noel Baba burada yaşamış, Kleopatra burada kulaç atmıştır. Topraklarına üç mevsim bahar, bir mevsim yaz yaşatan güneş onu, o da bütün Akdeniz'i aydınlatmıştır. 
Antalya, dağ ile deniz arasına kurulmuş şehirlerin doğal güzelliğinden çok daha fazlasına sahiptir. Üç bin metrelik zirveler hemen hiçbir yerde gözden kaybolmaz. Saklıkent'te kayakçıların, Kızlar Sivrisi'nde dağcıların heyecanı olan dağlar sayısız antik şehrin izini saklar. Termessos, Selge ya da Arykanda… Kanyonlar, ormanlar ve uçurumlar eşliğinde nefes kesici yollarla ulaşılan bu kentlerin her biri birer kartal yuvası gibidir.

HER MEVSİM GÜZEL 
Türkiye'nin gözde tatil merkezi Antalya, sadece yaz aylarında değil, dört mevsim tatil için uygun. Peki, Antalya'ya ne zaman gitmek, nasıl gezmek gerek? Bu sorunun yanıtı Antalya seyahatinden neler beklediğinizde saklı. Klasik plaj tatilinden mavi yolculuğa kış sporlarından inanç, kültür, gurme ve balayı turlarına dek sayısız seyahat seçeneği sunan Antalya'da beğenilerinize hitap edecek bir şeyler mutlaka bulacaksınız. İşte üç bölgede Antalya'yı gezme kılavuzu:

ANTALYA MERKEZ 


Tarihi çok eski yüzyıllara dayanan ve neredeyse tümüyle falezler üzerinde kurulan şehir merkezi, metrosu, restoranları, kültür ve alışveriş merkezleriyle büyük bir kentten beklenebilecek her türlü hizmeti sunuyor. Geleneksel bir Osmanlı konağında Türk misafirperverliği ile ağırlanmak için Kaleiçi'ne uzanmak gerek. İslam sanatının zarafetini yansıtan firuze renkli Yivli Minareli Medrese ve Roma döneminden kalma Hadrianus Kapısı da burada. Limandaki gezi teknelerinden birine atlayıp Akdeniz'e açılmak da keyifli bir seçenek. Şehir merkezine 1,5 saat mesafedeki Saklıkent Kış Sporları Merkezi, yaz aylarında gökyüzü gözlemleri için kullanılıyor. Şehir merkezindeki Konyaaltı ve Lara plajlarının yakın çevresi, balık restoranlarıyla dolu. Düden ve Kurşunlu şelaleleri de şehir merkezine çok yakın.

TARİH İÇİNDE YOLCULUK
İrili ufaklı 80 kadar antik yerleşime ev sahipliği yapan Antalya, konuklarına tarih içinde bir yolculuk vadediyor. Şehirdeki önemli yerlerinden biri olan Perge, Aksu yakınlarında. Güllük Dağı Milli Parkı'nda bulunan Termessos ise Anadolu'nun en iyi korunmuş Helenistik yerleşimlerinden biri. Eski çağlardan kalma yerleşim izlerine rastlanan Karain Mağarası ve Güveruçurumu Kanyonu'nu gördükten sonra istikamet Kemer. Akdeniz'in en gelişmiş turizm merkezlerinin başında gelen, Beldibi'nden başlayarak Tekirova'ya kadar uzanan sahiliyle ünlü Kemer'den sonra Phaselis antik kentine ulaşılıyor. Günümüzden yaklaşık 2 bin 600 yıl önce Rodoslu denizciler tarafından kurulan üç limanlı kıyı kenti Phaselis, altın çağını yaşadığı Roma döneminde parfüm üretimiyle ünlenmiş.

YANARTAŞ'IN GİZEMİ
Kumluca yönünde Tekirova’dan itibaren gittikçe denizden uzaklaşan yol, Tahtalı Dağı’nın yamaçlarına doğru yükselmeye başlıyor. Birkaç kilometre ilerideki Çıralı sapağı, yoğun bir cangılın arasında gittikçe alçalarak göz kamaştırıcı bir kumsala açılıyor. Burası aynı zamanda Caretta caretta cinsi deniz kaplumbağalarının yaşam alanı. Pansiyon olarak kullanılan özgün ağaç evleri, orman içine dağılmış antik harabeleri, organik meyve ve sebze bahçeleriyle ünlü bölgenin asıl sürprizi Yanartaş. Volkanik bir yamacın farklı noktalarında hiç sönmeden yanan ateş öbeklerine, antik bir patikadan yaklaşık yarım saatlik tırmanışla ulaşılıyor. Çıralı'nın sekiz kilometre güneyinde bulunan Adrasan güzel kumsalı, kapı komşusu Gelidonya Burnu ise deniz feneriyle tanınıyor.BATI ANTALYA 
Antalya'nın sebze ve narenciye deposu Kumluca'nın komşusu Finike, eski bir liman yerleşimi. Bir kartal yuvasını anımsatan Arykanda antik kenti dışında modern marinası ve portakal bahçeleriyle tanınan Finike'de, tarihi evler de dikkat çekici. Finike’den Demre’ye uzanan 24 kilometrelik yolun seyir keyfi yüksek. Demre sahilindeki lokantaların spesiyali, közde mavi pavurya. Demre, aynı zamanda Noel Baba olarak bilinen Aziz Nikalaos'un memleketi. Demre'de yaşayıp görev yaptığı Noel Baba Kilisesi bugün bir müze. Kilisede her yıl aralık ayının ilk haftası, Noel Baba'yı anma törenleri düzenleniyor. Yürüyüş mesafesindeki Likya yerleşimi Myra ise kayalara oyulmuş mezar odaları ve sağlam antik tiyatrosuyla etkileyici bir görünüme sahip. Demre’nin iskelesi Çayağzı’ndan gün boyu Batık Şehir'e tekne kalkıyor.

TOROSIN ZİRVELERİNDE 
Kaş-Elmalı yolunun 10. kilometresinden sonra dağ köyleri başlıyor. Sedir ormanlarıyla tanınan Kıbrıs Çayı Yaban Hayatı Koruma Parkı yol üzerinde. Kaş’a 69 kilometre uzaklıktaki Gömbe, ortasından gürül gürül dere akan küçük bir yayla kasabası. Civardaki yaylalardan Girdev buz gibi pınarları, Çukurbağ Yeşil Krater Gölü, Uçarsu ise şelalesiyle ünlü. Kaş’ın doğusundaki en etkileyici yaylalardan biri olan Sütleğen ise çam, sedir ve ardıç ağaçlarıyla kaplı derin bir vadiye bakıyor. Bulutların üzerinde bir yükselip bir alçalan dağ yolu, Kalkan istikametinde Çamlıova, İkizce, Sarıbelen, Felen ve Göldağı yaylalarına uğruyor. Kalkan’a 17 kilometre uzaklıktaki Bezirgân Yaylası, Toroslar’ın keskin tepeleriyle çevrili kapalı bir havzanın ortasına kurulmuş. Antik Likya yolunun geçtiği yaylada yaz aylarında yöresel yemekler sunuluyor. 
DOĞU ANTALYA
Bir yanda Torosların buz gibi sularıyla beslenip gürül gürül çağlayan Manavgat Çayı, diğer yanda Akdeniz'in en güzel antik kentlerinden birine ev sahipliği yapan Side. İşte Antalya'nın doğusundaki iki önemli turistik merkez. Trafiğe kapalı bir yarımada üzerinde kurulan Side'de yerleşim alanları antik harabelerle iç içe. Bir zamanlar gladyatör dövüşlerine ev sahipliği yapan antik tiyatro ve Apollon Tapınağı yörenin tarih hazinelerinden. Arkeoloji Müzesi ise antik heykeller galerisi gibi. Beş yıldızlı otellerle çevrili Titreyengöl ve Sorgun gibi doğa alanların yanı sıra, yörenin güzel kumsalı da bol. Denizden biraz uzakta kalan Manavgat ise şelalesiyle ziyaretçi topluyor. Burada gezi tekneleriyle nehir turu yapabilir, civardaki ormanlık alanları deve sırtında keşfedebilirsiniz. 
TERMESSOS VE KARAİN MAĞARASI
Antalya'nın 30 km kuzeybatısındaki Termessos, tarihte Büyük İskender'in Anadolu'da dize getiremediği tek kent olarak biliniyor. Güllük Dağı'nın doruklarındaki ormanlık alana yayılan kentte ilk dikkat çeken yapı, 4 bin 200 kişilik amfi tiyatro. Tiyatronun batısında pazar yeri, güney ucunda ise kahraman anıtı bulunuyor. Termessos'un kapı komşusu olan Karain Mağarası ise insanın yeryüzündeki en eski barınaklarından biri. Paleolitik Çağ'dan Roma dönemine kadar yerleşim gören mağarada, Neanderthal türünde bir çocuğa ait süt dişleri, Homo Sapiens insanına ait kafatası ve çeşitli taş aletler bulunmuş.
ASPENDOS TİYATROSU 
Antalya-Alanya yolunun 50. km'sindeki sarı tabelaları izleyerek ulaşılan Aspendos'un amfi tiyatrosu, Roma dönemine ait. Aspendos elbette ki sadece tiyatrodan oluşmuyor. Tiyatronun yanındaki patika doğruca Aspendos kentine gidiyor. İki parçalı bir tepeye kurulmuş antik kentte, çoğu M.S. 2. yüzyıldan kalma su kemerleri, stadyum, çeşme, pazar yeri ve mezarlık kalıntıları görebilirsiniz.

 

TÜRKİYE

4.1.2019

POPÜLER YAZILAR